Objavljeni rezultati natječaja za upis djece rane i predškolske dobi u Dječji vrtić Ivančica za pedagošku godinu 2023./2024
Poštovani roditelji!
Obavještavamo Vas da su dana 20. lipnja 2023. godine objavljeni rezultati natječaja za upis djece rane i predškolske dobi u Dječji vrtić Ivančica za pedagošku godinu 2023./2024.
Rezultati su objavljeni na Oglasnoj ploči DV Ivančica, Ivanska.
Broj upisane djece u Dječji vrtić Ivančica u pedagošku godinu 2023./2024. sukladan je slobodnim kapacitetima Dječjeg vrtića Ivančica.
Roditelj djeteta koji je primljen u Dječji vrtić Ivančica dužan je do 27. lipnja 2023. godine javiti u Dječji vrtić ukoliko odustaje od upisa.
Obavijest o Ljetnoj organizaciji rada
Od 19.06.2023. godine započinje ljetna organizacija rada sukladno potrebama roditelja i pravom korištenja godišnjih odmora djelatnika.
Iako nije uvijek lako udovoljiti i pomiriti sve navedene kriterije, stručni djelatnici dječjeg vrtića čine ono što je u interesu djece i što je najbolje za njih. Rad s djecom u spojenim odgojnim skupinama je drugačiji i ima svoje posebnosti te se razlikuje od onoga na što su roditelji naviknuti kroz cijelu pedagošku godinu pa često dolazi do frustracije i nerazumijevanja. Roditeljima je teško shvatiti izmjenu odgojitelja, promjenu prostora i nova pravila, ali to je ljetna organizacija rada sa svojim specifičnostima.
Odgojno-obrazovni rad tijekom ljeta specifičan je zbog uvjeta i načina organizacije te se organizira sukladno potrebama roditelja za boravkom djece u vrtiću. Aktivnosti i igre prilagođavaju se vremenskim uvjetima pa se u najvećoj mjeri odvijaju tijekom jutarnjeg boravka na zraku u skladu s protokolom postupanja i preporukama za zaštitu od vrućine. Djeci je tijekom boravka u dvorištu omogućeno koristiti sredstva primjerena za ovo doba godine (voda, pijesak i sl.).
Ljeto u vrtiću
Za mnogu djecu ljeto može biti stresno zbog uvjeta u kojima se odvija. Naime, ovo razdoblje se može usporediti s procesom prilagodbe jer djeca obično borave u novom prostoru, okružena novim i nepoznatim prijateljima i odgojiteljima. Zato je važna kvalitetna priprema djece na novu situaciju, a to je zajednička obveza roditelja i odgojitelja.
Što možete učiniti kako biste dijete pripremili na boravak u vrtiću tijekom ljetnih mjeseci?
- Razgovarajte s djetetom o novoj situaciji, objasnite mu promjene koje ga očekuju i ohrabrite ga da za sva pitanja i nedoumice se može obratiti novim odgojiteljima.
- Prilikom dolaska prve dane ostavite si dovoljno vremena kako bi dijete upoznalo novi prostor, pronašlo odgojnu skupinu gdje će boraviti i odgojitelja s kojim ćete ga ostaviti.
- Dobro proučite raspored boravka djece koji će se nalaziti na oglasnim pločama vaših odgojno-obrazovnih skupina.
- Kožu djeteta zaštitite kremom za sunčanje i pokrivalom za glavu kako bi na suncu uživala sigurno i bezbrižno.
- Dječji vrtić ima svoj protokol vezan za ljetnu organizaciju rada i prenošenje informacija o djeci i nekim specifičnim potrebama svakog djeteta, ali nije loše prilikom dolaska te potrebe napomenuti odgojitelju i usmeno, posebno ako su to zdravstvene poteškoće (febrilne konvulzije, astma, metaboličke bolesti – prehrana bez glutena, nutritivne alergije i sl.).
- Odgojiteljima puno znače informacije o vašem djetetu i njegovim potrebama te je potrebno podijeliti s njima važne informacije, što im uvelike olakšava rad i upoznavanje vašeg djeteta.
Ljetna organizacija rada je nova i stresna situacija i za odgojitelje jer su i oni u novom prostoru okruženi nepoznatom djecom za koju su odgovorni i o kojoj se trebaju brinuti. Zbog svega već navedenog rad s djecom u spojenim odgojnim skupinama je drugačiji od onoga na što smo naviknuti kroz cijelu pedagošku godinu i realno je očekivati da će djeca negodovati i da im je potrebno vrijeme da se naviknu na novu odgojnu skupinu i odgojitelja. Isto tako je nerealno očekivati od nepoznatih odgojitelja jednaki pristup i informacije o svom djetetu kao od svog matičnog odgojitelja s kojim se družite cijelu godinu i bilo je potrebno vrijeme da se upoznate. Stoga budite pozitivni i imajte povjerenje u odgojitelje kao stručne i kompetentne profesionalce te u stručni tim dječjeg vrtića koji prvenstveno vodi brigu o potrebama sve djece i u skladu s tim organiziraju rad.
Vaša djeca, njihova sigurnost i zajednička suradnja od velike nam je važnosti i samo zajednički možemo provesti rad ljeti na kvalitetan odgojno-obrazovni način.
S ljetnom organizacijom rada započet ćemo od 19. lipnja 2023. godine.
Priprema djece za jaslice i dječji vrtić
PRIPREMILI: stručni suradnici dječjeg vrtića
Polazak u jaslice, odnosno vrtić za svako dijete predstavlja veliku promjenu u životu. Dijete dolazi iz obitelji gdje se osjećalo sigurno, u njemu nepoznatu sredinu, među nepoznate osobe. Potrebno je proteći određeno vrijeme tijekom kojega se dijete prilagođava novoj sredini, upoznaje tete i nove prijatelje. Svako dijete prolazi kroz taj period, samo što se neka djeca prilagođavaju brže (za samo nekoliko dana), a drugoj djeci je potrebno duže vrijeme (i do 2 mjeseca). Neka djeca reagiraju burnije,a neka i ne pokazuju veće promjene u ponašanju. Promjene u ponašanju tijekom prilagodbe djeteta su prolazna pojava i dobro je biti pripremljen na njih, kako bi djetetu mogli što bolje pomoći u prilagodbi.
KAKO SE DJECA PONAŠAJU TIJEKOM PRILAGODBE
Neka djeca otvoreno negoduju, redovito burno kod rastajanja s roditeljima, plaču, odbijaju komunikaciju. Ne prihvaćaju i otvoreno se bune protiv nove situacije. Treba napomenuti da je trenutak rastanka krizni trenutak i da se većina djece nakon što roditelj ode primiri i zaigra.
Neka djeca prve dane ulaze u sobu bez otpora zainteresirana za nove igračke, da bi se otpor pojavio treći dan ili idući tjedan, kada shvate da je odlazak u vrtić svakodnevan a u njemu se ne osjećaju još sigurno.
Burno reagiraju obično mlađa djeca. Starija će poslušno ući u sobu, ali će veći dio dana šutjeti, stajati pokraj vrata, odbijati komunikaciju s tetom ili drugom djecom.
Ponekad dijete u jaslicama / vrtiću odbija jesti, teško se uspavljuje, nemirno spava i inače je plačljivo bez vidljivog razloga.
Neka djeca reagiraju regresijom u ponašanju. Dijete koje je prohodalo opet pribjegava puzanju, dijete koje je nedavno uspostavilo kontrolu stolice, sada opet obavlja nuždu u gaćice, ono koje je komuniciralo riječima sada opet pribjegava gestama i sl.
Razlog takvog ponašanja nije zaostajanje u razvoju. U želji da bude zaštićeno, dijete bira ona ponašanja koja mu nude veću sigurnost.
Takve promjene u ponašanju su prolaznog karaktera. One će nestati kada se dijete prilagodi novoj sredini tj. kada se bude osjećalo sigurno.
O tome koliko dugo će trajati period prilagodbe i kako će se dijete ponašati tijekom tog perioda velikim dijelom ovisi:
– o starosti djeteta lakše se prilagođavaju starija nego mlađa djeca
– o kontaktima s većim brojem djece i odrasli
– o karakteristikama ličnosti djeteta
– jesu li i na koji način pripremana na polazak u jaslice/vrtić
– o redovitosti dolaženja u ustanovu tijekom perioda prilagodbe izostanci produžuju vrijeme prilagodbe.
KAKO MOŽEMO POMOĆI DJETETU DA SE ŠTO BRŽE I LAKŠE PRILAGODI
PRIJE SAMOG POLASKA:
- Češće razgovarati s djetetom o polasku u vrtić na način:
vrtić je mjesto gdje ima puno igračaka i djece
u kojem se tete znaju igrati zanimljivih igara
pričati što će se sve raditi u vrtiću i kako će teći njegov boravak
nikako ne plašiti dijete vrtićem ( tamo se mora sve pojesti, mora se spavati, vidjet ćeš ti kad dođeš u vrtić, kod tete i slične izjave)
- Prilagoditi ritam djetetova života u obitelji onom kojim će živjeti u vrtiću (preporučujemo pročitati “JEDAN DAN U JASLICAMA / VRTIĆU”)
- Privikavati dijete na noćnu posudu, da jede žlicom, pije iz šalice
- Osamostaljivati dijete u oblačenju, svlačenju, održavanju higijene i prehrane (za dijete vrtićkog uzrasta).
KADA KRENE U JASLICE / VRTIĆ:
- Poželjno je da prve dane (1-2 tjedna) dijete dolazi u vrtić na kraće vrijeme.
Za dijete od 1 do 3 godine starosti prvi dan na 1/2 sata, a kasnije sve duže i duže. Raspored dolaženja dogovoriti s odgojiteljima.
Za djecu od 3 do 6 godina trajanje boravka prvih dana može biti i duže, ali uvijek u vrijeme igre. Vrijeme odmora je kritičko vrijeme pa ga treba ostaviti za kasnije razdoblje kada se dijete donekle prilagodi novom prostoru.
- Ponijeti sa sobom neku djetetu dragu igračku ili predmet – oni mu pružaju sigurnost (bočica, gaza i sl.)
- Tijekom perioda prilagodbe nije poželjno navikavati dijete na nove oblike ponašanja (navikavanje na noćnu posudu, odvikavanje od bočice, dude)
Ako željeno ponašanje nije usvojeno do polaska u jaslice/vrtić, tijekom prilagodbe svakako ga nije dobro poticati, nego ostaviti za vrijeme kada se dijete prilagodi novim promjenama u svom životu.
4. Vrlo je važan jutarnji rastanak s djetetom u jaslicama / vrtiću.
Roditelj treba biti smiren, nikako djetetu ne smije pokazati svoju zabrinutost ili žalost što ga ostavlja. Dijete će to osjetiti pa će se i ono tako osjećati. Rastanak s djetetom se ne smije odgađati u nedogled. Dugo smirivanje djeteta ili ponovno vraćanje ne preporuča se, jer dijete plaće. Dijete će ubuduće plakati duže očekujući da se roditelj vrati.
- Važno je ostvariti dobar kontakt s odgojiteljem.
Tete postaju vrlo važne osobe u životu djeteta i ono će biti smirenije i osjećat će se sigurnije ako vidi da njegova mama i teta razgovaraju ljubazno. - Po povratku iz vrtića, dobro je više vremena provoditi s djetetom. Šetati, igrati se, pričati priče, pružati nježnost, pokazati interes za njegove doživljaje iz vrtića.
Nakon nekog vremena, kada se dijete prilagodi i oslobodi straha od nepoznatog, jaslice/vrtić će postati mjesto u koje će dijete rado dolaziti i gdje će provoditi vrijeme u igri s novim prijateljima.
Nadamo se da smo vam ovim savjetima pomogli da to vrijeme dođe što prije.