NADZIRANO ČETKANJE ZUBI U VRTIĆU
Što je nadzirano četkanje zubi?
Nadzirano (organizirano) četkanje zubi je učinkovita preventivna mjera u sprječavanju nastanka karijesa i usvajanju redovitih navika održavanja oralne higijene od najranije dječje dobi. U sklopu programa nadziranog četkanja zubi, djeca svakodnevno četkaju zube. Za vrijeme četkanja zubi djeca se nadziru, a četkanje zubi se organizira na siguran i učinkovit način usklađen sa svakodnevnom rutinom vrtića.
Organizator programa je Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Ministarstvo zdravstva (Nacionalno povjerenstvo za dentalnu medicinu). Osnovni provoditelji programa su odgojitelji i zdravstvene voditeljice vrtića.
Redovito četkanje (pranje zubi) je preventivna mjera u sprečavanju nastanka karijesa i usvajanju redovitih navika održavanja oralne higijene od najranije dječje dobi. Vrtići mogu pružiti prikladno okruženje za provođenje programa nadziranog četkanja zubi uz postavljene standarde koji uključuju organizaciju, prevenciju i kontrolu zaraze te učinkovitu preventivnu praksu.
Kako se provodi četkanje zubi u vrtiću?
Četkanje zubi se provodi sukladno Nacionalnim standardima za program nadziranog četkanja zubi u vrtićima i školama.
- Koristi se pasta za zube koha sadrži 1450 ppm fluordia, u skladu s Uredbom (EZ) br. 1223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća o kozmetičkim proizvodima (30. studenog 2009.g.)
- Za djecu mlađu od tri godine koristi se tanki sloj (razmaz) paste za zube, a za djecu u dobi od tri godine i stariju količina paste veličine zrna graška.
- Kada se pasta za zube dijeli među djecom provoditelj programa ju istiskuje na čistu površinu kao što je tanjur.
- Zubne četkice se posebno označavaju za svako dijete u svrhu lakšeg prepoznavanja.
Djecu se nazire za vrijeme četkanja zubi. - Nakon završetka četkanja zubi djeca trebaju višak paste ispljunuti (ne ispirati) u papirnati ručnik.
- Nakon četkanja zubi svaka se zubna četkica zasebno temeljito ispire pod hladnom vodom, odlaže u sustav za odlaganje četkica za zube i ostavlja da se osuši na zraku.
Četkice za zube zamjenjuju se jednom u tri do četiri mjeseca ili ranije (ako postoje oštećenja vlakana zubne četkice).
Prevencija i kontrola zaraze
- Provoditelj programa treba oprati ruke prije i nakon četkanja zubi da spriječi zarazu.
- Sustavi za odlaganje omogućuju uspravan položaj zubnih četkica i osiguravaju dovoljan razmak između njih.
- Sustavi za odlaganje koji nemaju poklopac čuvaju se na za to namijenjenim kolicima ili u čistom, suhom ormaru.
- Sustav za odlaganje zubnih četkica se barem jednom tjedno čisti, ispire i suši toplom tekućom vodom i deterdžentom za kućnu upotrebu te zamjenjuje u slučaju oštećenja.
- Sve zubne četkice koje padnu na pod odlažu se u otpad.
Sve informacije o programu dostupne su na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
https://www.hzjz.hr/sluzba-javno-zdravstvo/nadzirano-cetkanje-zubi-u-vrticima-i-skolama-3/
DV Ivančica Ivanska uključio se u program u listopadu 2024 godine i započeo sa praktičnom primjenom u veljači 2024 godine, nakon što smo dobili potrebna sredstva (četkice i paste za zube i sustave za odlaganje četkica).